Изкуствен интелект или как нашите представи дават нови възможности за развитие

 

Разговаряме с Антуан Ангелов, мениджър бизнес развитие на облачни услуги и бази данни в КОНТРАКС

 

Любопитен, търсещ иновативни подходи и напредничави идеи – представяме ви Антуан Ангелов, който се присъедини към екипа ни преди 3 години и винаги има да ни разкаже нещо интересно и ново.

 

Тази година записва Докторантура по “Системи с изкуствен интелект“ в Техническия Университет, гр. София. Средното си образование завършва в ПГЕА “Киров”, специалност “Робототехника”, с димпломна работа на тема: “Часовник за Реално време за Apple ][”. Проектът включва автоматизация и управление с компютър на звънците в училище. Конкретно изключване (заспиване на компютъра) по време на часовете и включването му за междучасията, когато звънците се пускат и спират от компютъра по график.

 

Висшето му образование е в сферата на управлението, което определя и професионалния му път, но заедно с него вниманието му е привлечено и от новите възможности за управление и анализ на данни, които може само и единствено да се обработват с математически изчисления, програмиране и подходи познати в изкуствения интелект.

 

Кое те провокира да продължиш образованието си в областта на изкуствения интелект

За мен е важно да се развивам непрекъснато и изкуствения интелект събуди в мен любопитството да откривам нови технологични възможности за разрешаването на конкретни въпроси, отговорите на които досега е било трудно да бъдат намерени.На първо място, говорим за представата в нас. Тя е в нашето съзнание и извиква конкретни асоциации и аналогии. Те се оформят през целия наш житейски опит и се натрупват, за да се предадат и на следващите поколения и формира общите представи, чрез които общуваме с другите и заобикалящата ни среда.

Има нещо привлекателно и любопитно в идеята, че дадена машина може да вникне в същите тези представи: знанието произтича от живия живот, изпълнен с натрупано значение и опит.

Нервната ни система е в ролята на пазител и канал за протичането на тези процеси, което я поставя в ключова позиция в изучаването на изкуствения интелект. "Това е много по-близо до Фройд, идеята, че има този тънък филм на съзнание и умишлено разсъждение, както и всички тези кипящи неща отдолу. Отвратителните неща отдолу не са съзнателно разсъждение, това е нещо друго - нещо, което действа по аналогии ", казва Джефри Хинтън, който през 2017 г. разработва капсулни мрежи*, с които да се наподоби начина, по който хората виждат света.

Антуан Ангелов
Антуан Ангелов

мениджър иновативни продукти

antouan.anguelov@kontrax.bg

В кои области виждаш развитието на изкуствения интелект

 

Приложенията на изкуствения интелект не се свежда само до откриването на съвпадения, класификация или разпознаване на образи и текст.

Технологичните компании се справят доста добре с нововъведенията в ежедневието ни. Изкуственият интелект не прави изключение и се впряга в решаването и търсенето на технологични отговори на някои от най-големите проблеми в света, как с него ще се промени подхода на работа в здравеопазването, медицината и образованието, например.

 

Виждам много неефективност в това как медицинските специалисти използват данните. Има повече информация в историята на пациента, отколкото се използва. Да не говорим, че данните от историята на пациентите не се използва въобще. Факт е, че лекарите наистина не могат да четат томографските сканирания (CAT scan) много добре. Ако запитате двама радиолози, които четат едно и също сканиране ще получите две различни показания и следователно диагнози.

 

Вярвам, че изкуственият интелект ще подобри работата на радиолозите - или поне ще елиминира онази част от работата по точното разчитане на изображението.

 

Признанието е сърцето на изкуствения интелект, а също така и на успешната диагноза и лечение. "В крайна сметка инженерите по изкуствен интелект ще разберат първи как да обучат имунната ви система да атакува раковите клетки.", казва Джефри Хинтън. Това ще е преломен момент за човешкото развитие.

 

Потенциално възможен приоритет - проект за обществото би бил откриване на единен център, който да извършва анализ на огромните данни събирани от болници и лични лекари на база на изкуствен интелект и в частност невронни мрежи.

 

"Цифровото здраве" не е фантастика, а факт. Дали става въпрос за сърдечно-съдови болести, ракови изследвания или генно инженерство, човечеството няма да има друг избор и подход освен да внедри решения в областта на изкуствения интелект.

 

Чрез достъпа до големите масиви от данни - по същество архивите на пациентите (без да се нарушават техните лични данни), инструментите на изкуствения интелект могат да предложат множество нововъведения, включително дистанционно наблюдение на сърдечния ритъм на пациента. Стартиращата в Торонто компания Deep Genomics, например, разработва изкуствен интелект, който ще може да чете и тълкува ДНК, което ще помогне за откриването на болестта поколение по-рано и ще определи най-доброто лечение, когато отидете при личния лекар.

 

Също виждам навлизането на изкуствения интелект все повече в сферата на образованието и потенциала му да въведе все повече интерактивни методи за усвояване на нови знания чрез мултимедийни, аудио и видео материали, включително заснемане и/ или звукозапис на изпити и много други приложения, които предстои да бъдат разработени и приложени в модерната класна стая. Бих искал да споделя, че в момента съм и в ролята на ментор в КОНТРАКС на група стажанти, ученици от СПГЕ „Джон Атанасов“, специалност „Системно програмиране“. Те работят по поставената им задача да разучат системните фунции и да създадат серия от команди за робота SanBot, с които да бъде интегриран в обучителния процес, вкл. да разпознае преподавателя в класната стая и да стартира прожектирането на презентация пред учениците, за резултатите, от която ще можем да разкажем в най-скоро време.

 

Виждаш ли заплаха и как гледаш на етичните последици от изкуствения интелект


Днес изкуственият интелект се интегрира с бърз темп в ежедневието ни. Разстоянието между познатия ни Мобифон и iPhone 10 с разпознаване на лица е по-малко от 10 години и много изтъкнати учени са предпазливи, че технологията навлиза стремглаво, дори прибързано преди способността ни да я управляваме. Стивън Хокинг, Елон Маск и Бил Гейтс са предупредили всички за опасностите от неограничен изкуствен интелект. "Страхувам се, че изкуствения интелект може да замести хората изобщо", каза Хокинг наскоро. Трудно е да се отговори еднозначно, но предстои все повече да се повдига този въпрос и да се търси баланса между развитието на технологията и човешкото развитие в бъдеще време.

 

Очаквайте скоро поредицата ни от статии и материали на тема изкуствен интелект, с които ще ви запознаем с нови идеи и концепции, както и с актуалните проекти на КОНТРАКС в тази област.

 

*капсулни мрежи – Джeфpи Xинтън тъpcи нaчин дa нaмaли oгpoмният oбeм oт дaнни, нeoбxoдим зa oбyчeниeтo нa тpaдициoннитe нeвpoнни мpeжи и създава нoвa тexнoлoгия, която изиcĸвa пo-мaлĸo дaнни зa paзпoзнaвaнe нa oбeĸтитe в нoви cитyaции. Повече за невронните мрежи ще научите в следващите ни статии посветени на темата за изкуствения интелект публикувани на kontrax.bg.