Отдалечените населени места заслужават равен достъп до здравни услуги

от 21/06/2010

Въвеждането на ефективни обучителни практики за активно стареене на възрастни в неравностойно социално положение бе централна тема на проведената на 19 юни 2010 г. в столицата конференция по проекта „Паладин” по програма GRUNDTVIG на Европейската комисия, на която Контракс взе участие. В реализацията на проекта са включени университети, общини и неформални образователни институции от седем европейски държави – България, Испания, Гърция, Унгария, Малта, Португалия и Швейцария. Партньор от българска страна е Асоциацията за развитие на планинките общини в Република България.

lili_dakova_conf_19june10_w.jpg

В докладите на водещи специалисти от Медицинския университет – София и Военно-медицинската академия бе подчертана важността на профилактиката сред населението в планините, като същевременно бе отправена препоръка да бъде засилена системата на спешната помощ и да се създадат условия за въвеждането на системи за телемониторинг и електронен обмен на медицински данни, които да дадат възможност за навременно и адекватно консултиране от разстояние на пациенти от отдалечени населени места. Темата беше представена от Лили Дакова, търговски мениджър Общини в Контракс.

Идеята на Контракс е да се подобри достъпа до здравни услуги в райони, изпитващи недостиг на лекари или в области със затруднен достъп. Идеята може да се реализира чрез изграждане на специално оборудвани центрове в малките населени места, в които хронично болни пациенти да измерват показателите си. Тези данни автоматично да стигат до личния лекар, като по този начин се решават редица проблеми, свързани с комуникацията между пациент и лекар, осигурява се равен достъп до здравни услуги на населението, осъществява се своевременна превенция и профилактика. Ежедневният мониторинг на състоянието и своевременните действия, ще доведат до подобряване на обслужването и намаляване на разходите, когато става въпрос за прегледи на пациенти в отдалечени населени места.